Egyre többen nem akarnak palackozott vizet vásárolni, hanem saját csapjukból szeretnének inni. Ilyen esetekben logikus lehet egy víztisztító rendszer telepítése.
Minden felnőttnek naponta legalább két liter vizet kell inni. A tiszta víz fitt állapotban tartja az embereket és erőt ad a mindennapi életben való akadályok leküzdésében. A csapból folyó hideg víz ivóvíz minőségben áll rendelkezésünkre . Ám az átlag magyar egy nap 128 liter vizet használ el, napi 128 literből csak öt litert fogyaszt el ivásra és főzésre .
Sok háztartásban nagy aggodalomra ad okot, hogy az ivóvíz nem olyan tiszta, mint a palackozott víz. Ezeket a kétségeket el lehet oszlatni egy víztisztító rendszerrel.
ELŐNY: MIT HOZ A VÍZTISZITÓ RENDSZER
Még akkor is, ha általában nincs ok az aggodalomra, sokan lemondanak a csapvíz fogyasztásról, és inkább palackozott vizet vásárolnak. Ennek oka: a csapvíznek néha furcsa illata van, vagy nem tűnik teljesen tisztának.
Az okok változatosak: gyakran a pangó víz volt a csövekben – ezért mindig hagyja, hogy a hideg víz néhány másodpercig áramoljon, mielőtt a csapból vizet inna. De a régi épületekben vannak rézből vagy akár ólomból készült csövek, amelyek szennyezhetik a vizet; felelősek a szagért és a színért is.
A víztisztító rendszer eltávolítja a vízből a nem kívánt szagokat, ízeket, de a klórt, a meszet és más szennyező anyagokat is. Megfelelő víztiszitó esetén Nemcsak az ivóvíz részesül előnybe, hanem a ház többi berendezése is (mosógép, mosogatógép, vízforraló) is.
A VÍZKEZELÉS MÖGÖTT ÁLLÓ TECHNOLÓGIA
A települési vízkezelésre a 2000-es DIN szabvány vonatkozik , amely szigorú előírásokat tartalmaz a szagra, a színre és a vízben lévő szuszpendáló anyagok arányára vonatkozóan. Mielőtt a víz eljutna a házig, számos szitán és tisztítón átfolyik, és különféle anyagoktól megtisztítják.
A probléma az, hogy a tiszta vizet csak a bejárati ajtóhoz szállítják – onnan gyakran régi csöveken keresztül folyik, ami rontja a víz minőségét. Ezért kell külön vízkezelő rendszert alkalmazni a lakásban.
Egy ilyen szűrőrendszer kiszűrheti a csírákat és az ásványi termékeket az ivóvízből. Kevés karbantartást igénylő rendszerek ajánlottak; vegyszerek nélkül, azaz tisztán mechanikusan működnek.
A házszűrő rendszernek semlegesítő hatása van, de az ivóvízben továbbra is egészséges ásványianyag-tartalom található.
KÖLTSÉGEK: MEGÉRI-E A VÍZKEZELÉS?
Az, hogy melyik víztisztító rendszert használjanak, az a költségvetés és az épület kívánalmaitól függ.
- Fordított ozmózis : eltávolítja az ásványi anyagokat, és csökkenti a vezetőképességet és a pH-t; növeli a redox értéket; csökkenti az oxigéntartalmat; eltávolítja a vegyi szennyezést.
- Aktívszén-szűrő : Alig befolyásolja az ásványianyag-tartalmat, a pH-értéket vagy a redoxpotenciált, de eltávolítja a kémiai szennyezést.
- Vízionizálás nagy teljesítményű szűrővel : javítja a vezetőképességet; növeli az ásványianyag-tartalmat, az oxigéntartalmat és a pH-értéket, csökkenti a redox értéket és eltávolítja a vegyi szennyezést.
A víztisztító rendszer költségei hamar megtérülnek. Mivel már nem kell vizet vásárolni az üzletekben, a vízkezelő rendszer mindenképpen ajánlatos befektetés.