Az elmúlt napok történései félelemre adhatnak okot. Nem politikai vagy harcászati szempontokat akarom figyelembe venni. Az érdekel milyen reális alternatívái lehetnek a gázfűtésnek. Legyen szó, lakásról vagy házról.
Hőszivattyú
A hőszivattyú remek alternatíva. 1KW áramból nagyjából 3-4 kW fűtési energiát nyerhetünk ki.
A levegő-víz hőszivattyúhoz csatlakoztatunk egy puffertartályt. Ebben tudjuk tárolni a nappal megtermelt meleg vizünket, amit éjszaka fel tudunk használni.
A puffertartályok általában 300 litertől kezdődnek. A rendszer és a ház igények alapján akár 1000 literes is lehet. Egy 300 literes tartályt egy lakásban ritkán tudunk elhelyezni ezért ez a rendszer csak a háznál lehet jó alternatíva.
Lakás esetén maradnunk kell egy olyan klímánál, ami fűteni is tud. Ezeket a klímákat házaknál is nyugodtan használhatjuk. Ha számításba vesszük a H tarifát, amit a villany szolgáltatótól lehet igényelni elég költséghatékony tud lenni.
Szolár
A hőszivattyúhoz hasonlóan itt is el kell raktározni a megtermelt meleg vizet. Ilyen tekintetben a lakások nagy része szintén kiesik. A puffertartály nagy helyigénye miatt. A szolár rendszerek amúgy sem képesek ellátni önállóan egy ház fűtését. Inkább csak rá tud segíteni a fűtésre, hogy kevesebb gáz, villany vagy egyéb fűtőanyagot használjon.
Elektromos fűtés
Rengeteg fajta elektromos fűtés létezik. Ezek a rendszerek 1 kW áramból 1 kW fűtési energiát képesek előállítani. Ezért az elektromos fűtések rendkívül költségigényesek. Kiegészítő fűtésnek vagy komfortérzet fokozásra viszont tökéletesek. Esetleg nyaralókban hétvégi házakban ki tudják váltani az egyéb fűtési rendszereket.
Ha csak a házunk fürdőszobáját akarjuk felújítani. Remek kiegészítés lehet egy elektromos padlófűtés, amellyel nem a fürdőt akarjuk felfűteni hanem csak a padlót szeretnénk 19-20 fokon temperálni.
Ez a helyzet lehet pont fordítva is. Ha a teljes lakásban vagy házban padlófűtés vagy felületfűtés van. A törölközőszárítós radiátorba beépítünk egy elektromos fűtőpatront. Így a törölközőszárítós radiátor 60 fokra is fel tud melegedni, hogy a törölközők hamarabb megszáradjanak. Persze ha arra készülünk, hogy nem lesz gáz. Akkor az elektromos fűtés is tökéletes alternatíva lehet egy lakásban. Ez lehet infrapanel vagy elektromos kazán.
Szilárd tüzelés / vegyes tüzelés
A méret, illetve a füstgáz elvezetés miatt ez a fűtés csak ház esetében kivitelezhető. Bár egy kandalló a lakásban is elhelyezhető, ha a kémény kiépítése megfelelő. A szilárd tüzelésű vagy vegyes tüzelésű rendszerek fő előnye, hogy teljesen függetlenedni tudunk a gáz vagy villany hálózattól. Így az energiát mi tároljuk fa, brikett vagy pellet formájában.
Sokaknak rossz emlékünk van ezekről a rendszerekről. Régen egy ilyen kazán vezérlés nélkül működött. Éjszakára megpakolták fával a házat felfűtötték 30-32 fokra, reggelre viszont az egész házban jó a ha 15 fok volt. Nem volt túl komfortos.
Ezek az idők már elmúltak. Egy ilyen rendszer is ugyanazt a komfortot hozza, mint bármelyik másik fűtésrendszer. Ehez persze hozzátartozik, hogy ezt a rendszert is jól kell megépíteni. Szilárd tüzelésű kazánnak használhatunk vegyestüzelésű kazánt, faelgázosító kazánt vagy vízteres kandallót. Ezeket össze kell kötnünk egy megfelelően méretezett puffertartállyal. Fontos a kazánvédő szelep és egy vezérlés is mely mindig az adott rendszerhez van igazítva. A vezérlés és a pumpák működését szünetmentes tápegységnek kell felügyelnie. A puffertartályunkban a víz hőmérséklet 80-85 fok között lesz. Innen egy háromjáratú szeleppel olyan hőmérsékletű előremenő vizet tudunk készíteni amilyet csak akarunk 35 és 80 fok között. Így a padlófűtésről a radiátoros fűtésig bármilyen rendszert ki tudunk szolgálni szilárd tüzelésű kazánnal is.
A puffertartálynak köszönhetően adva van a meleg víz is. Ezt tárolhatjuk egy indirekt tárolóban vagy egy hőcserélő segítségével közvetlenül a puffertartály melegítheti fel a vizünket.
Egy jól szigetelt ház esetében egy begyújtás három négy napig is elegendő energiát tud a puffertartályban tárolni padlófűtés vagy felületfűtés esetén.
Ha már beépítettünk egy puffertartályt rengeteg fűtéssel ki tudjuk egészíteni.
Példák:
- szilárd tüzelésű kazán hőszivattyús rásegítéssel
- vízteres kandalló hőszivattyús rásegítéssel
- gázkazán vízteres kandalló rásegítéssel
- szilárd tüzelésű kazán szolár rásegítéssel
Új ház esetében a BB energiaosztály eléréséhez mindenképpen szükséges egy megújuló energiaforrás. Ez lehet szolár vagy hőszivattyú.
Az én személyes véleményem az, hogy lakás esetén klíma, illetve elektromos fűtés lehet jó alternatívája a gáznak.
Ház esetén pedig egy puffertartály amire egy vegyestüzelésű kazán van rákötve. Ezt kiegészíthetjük szolár vagy hőszivattyús rásegítéssel. Ez csak a pénztárcánktól függ.
Amennyiben sikerült a választás kérhet tőlünk ÁRAJÁNLATOT vagy keressen minket a +36-70-756-62-55 -ös telefonszámon.