Göcsögő fürdővíz, recsegő zuhany vagy hangos WC-öblítés – a fürdőszobából érkező zajok elég idegesítőek lehetnek. Zajos okok vannak arra, hogy közelebbről megvizsgáljuk a fürdőszoba hangszigetelését. Megmondjuk, hogyan lehet minimalizálni a vízzajt és megnyugtatni a hallóidegeket.
Műszaki irányelvek: DIN vagy VDI?
Általában a DIN 4109 szabvány szerinti értékei vonatkoznak a többi, védelemre szoruló helyiség, például hálószoba vagy nappali hangszigetelésére. Aki megnövekedett hangszigetelésben szeretne részesülni, erről a munkaszerződésben külön kell megállapodnia, hogy a vállalkozó később ne hárítson. Az ügyfél választhat a DIN 4109, 2. kiegészítés vagy a VDI 4100 közül.
A fokozott zajvédelmet feltétlenül használni kell lakóházakban, ikerházakban vagy sorházakban. És logikus lehet egy családi ház jobb hangszigetelésének tervezése is – főleg a fürdőszobában, elvégre a szülők vissza akarnak aludni, amikor a lányuk a szombat esti buli után zuhany alá áll.
DIN 4109:
A védelemre szoruló helyiségekben zajló működési zajok ismeretlen lakóhelyeken:
1. Kiegészítő A1 lap: normál követelmények 30 dB (A)
2. kiegészítés: fokozott követelmények: 25 dB (A)
VDI 4100:
A saját és mások lakóterületén védelmet igénylő helyiségek működési és működési zajára vonatkozó követelmények
-SSt I: 30 dB (A)
követelmény a DIN 4109-A1 szerint csak ismeretlen lakóterületen jelentkező működési zajok esetén
-SSt II: 30 dB (A)
követelmény a saját és más emberek lakóterületének működési és működési zajára vonatkozóan
-SSt III: 25 dB (A)
követelmények a saját és mások lakóterületének működési és működési zajára vonatkozóan
Zajforrások a fürdőszobában
Ami a fürdőszoba zajforrásait illeti, megkülönböztetik az üzemeltetési és a felhasználói zajokat. Az üzemi zajra példa az áramló víz. Ez jelentős zajt okozhat az egész lakóépületben, amikor a vízcső az alagsorból a penthouse-ba vezet.
A szerelvények nyitásakor, zárásakor vagy mozgatásakor fellépő működési zajok nem kevésbé bosszantóak lehetnek. Itt jön össze a csőben lévő nagy nyomás, a nagy áramlási sebesség és az irányváltozás. Ez olyan zajhoz vezet, amely a ház minden részén hallható, ha a hangszigetelés nem megfelelő.
Végül térjünk rá azokra a zajokra, amelyeket mi magunk adunk. Hajnali háromkor egy fröccsenő kád egyesek számára már a szomszédok közötti vitákhoz vezethet. És valóban hallani akarja a hálószobában, hogy az albérlő vizelése hogyan üti meg a WC-csészét?
Ezt el kell kerülnie
A kád, a zuhany, a WC vagy a mosdó vízellátásához és a szennyvíz elvezetéséhez sok csövet kell lefektetni. Ezeket természetesen hangszigetelni kell.
Kerülje továbbá a víz- és csatornacsövek falba fektetését szigeteletlenűl, mert ha a cső közvetlenűl érintkezik a falazattal akár a másik emeleten is hallható. Ha van rá lehetőség kerüljük a hálószoba falaiban történő csővezetést.
Konkrét intézkedések a hangszigeteléshez a fürdőszobában
A fürdőszoba zajszennyezését megkülönböztetjük a levegő zajától és a szerkezet által kibocsátott zajtól (beleértve az ütközési zajt is). A levegőben terjedő zaj. Ide tartoznak például a hangos hangok. Az egyetlen dolog, ami segít ellenük, a vastag falak. A fürdőszobában azonban problémásabb a szerkezet által okozott zaj, amely zajokat az épület továbbítja.
Néhány zajvédelmi intézkedést meg kell tenni a ház építése során. Ha a falak vékonyak, akkor nehéz lesz bevésni a szerelvényeket, csöveket a fürdőszobába. Megfelelő hangszigetelés mindenképpen szükséges. a legjobb megoldás gipszkarton előtétfal. Itt a gipszkarton profil és a fal közé hangcsillapító szivacs kerül. Ebben az esetben nincs szükség a falban történő csővezetésre, mert marad helyünk a gipszkarton fal és a falazat között. A WC mosdó állványokhoz mindig használjunk gumi talpakat ezzel is minimalizálva a hang továbbítást.
Csővezetékek és szennyvízcsövek
A hangszigetelés gyakori hibaforrása a nem szigetelt csővezetékek. Még a fal és a cső közötti apró kapcsolat is elegendő ahhoz, hogy drasztikusan növelje a zajszintet. Ha a csöveket vakolat alá vagy szerelőaknákba fektetik, akkor azokat rugalmas szigetelőanyaggal kell burkolni. A csővezetékek falhoz való rögzítéséhez hangelnyelő gumi betéttel vagy hangcsökkentő rögzítő sínnel ellátott csőbilincseket kell használni.
A szennyvízcsövek is valódi problémák forrása. Amikor a szennyvíz hangos mennydörgő hanggal rohan át a falon, valami nem stimmelt a hangszigetelésben. Ezért mindig megfelelő hangszigetelést kell választani. Ezenkívül az irányváltás nem történhet derékszögben, mivel az ütközési zaj ekkor különösen magas. Két 45 fokos elhajlás orvosolhatja a problémát. Ezt azonban utólag nehéz megvalósítani, ezért ezt már a tervezési szakaszban figyelembe kell venni.
Csapok és fürdőszobai kerámiák
A szerelvények I. vagy II. zajkategóriában kaphatók, amelyek akár 20 decibel (három bar nyomáson) vagy 30 decibel zajszinttel működnek. Az I. zajosztályú szerelvények előre vannak beállítva lakóházakban vagy szállodákban történő használatra. Sok gyártó csak ilyen csendes fürdőszobai szerelvényeket gyárt – a hangszigetelés mindenképpen megfelel.
Mosdók, WC-k vagy bidék esetében a vízzaj ellen zajcsökkentő szivacs beépítése szükséges. A a zajcsökkentő szivacs a fürdőszoba csempe és a fal közé vannak felszerelve, és biztosítják, hogy a ház kissé csendesebb legyen, kevés pénzért. Rugalmas alátétek és speciális tiplik is segítenek a hangszigetelésben.
Fürdőkádak és zuhanytálcák
A hangszigetelés a fürdőkádak és zuhanytálcák számára is fontos kérdés. Helytelen telepítés esetén a hangot a padlón, a falon vagy a kád szélén keresztül továbbíthatják. Ezért biztosítani kell, hogy ezeken a területeken ne legyen közvetlen kapcsolat. Ennek legegyszerűbb módja a kemény habból készült kádtartók vagy zuhanytálca-tartó. A fürdőkádak és a zuhanytálcák ebbe vannak elhelyezve. Csak annak biztosítására van szükség, hogy a csempék vagy a burkolólapok ne érhessenek hozzá a kádhoz.
Azok, akik előre elkészített habágy nélkül csinálják, nem hanyagolhatják el a hangszigetelést sem. A szerelőkeretek, a kádlábak vagy a zuhanylábak ezért általában hangszigetelt lábakkal rendelkeznek. A kád széle és a fal között hangszigetelő csíkokat használnak a hangátadás megakadályozására vagy csillapítására. Különösen az acél kádtestek hajlamosak nagyon erős hangokat adni használat közben. Ezt meg lehet előzni a rázkódást csökkentő kopásgátló szőnyegekkel.
Előfalazás
Egyre gyakoribbak ezek az elemek, WC-k és mosdók esetében. Jobban néz ki, könnyebb tisztántartani. Ez nagyszerű dolog a hangszigetelés szempontjából is, különösen azért, mert a beépített elemek, például a tartályok rendkívűl jól hangszigeteltek. Habbal borítva a víztartály sokkal halkabb.
Következtetés:
A fürdőszoba hangszigetelése összetett téma, amely nagy szakértelmet igényel. Még az apró hibák is nagy problémákat okozhatnak. Ezért jobb, ha megbízik egy szakemberben a tervezés során. Ez különösen igaz, ha több család él egy fedél alatt.. A zaj a szomszédok közötti viták fő oka, ezért jobb, ha a lehető legnagyobb mértékben megszüntetik. Mi segítünk egy szép és halk fürdő megépítésében.
Extra tipp: figyeljen az akusztikára
Az akusztika szorosan kapcsolódik a hangszigeteléshez. Nagyon sok kemény felületet használnak a fürdőszobában.
A csempézett faltól a zuhanyban lévő üvegfalig. Ez rendkívül kellemetlen hangterjedéshez vezethet.
A megoldás hangelnyelő felületek létrehozása. Például egyes falfelületeken csempéket akusztikus vakolattal helyettesíteni. A növények függönyök vagy fürdőszobai szőnyegek mind javítják a fürdő akusztikáját.